Jestem tancerzem, muzykantem, badaczem i nauczycielem tańca tradycyjnego

„W tańcach szwedzkich odnalazłem podobne jak w polskich zamiłowanie do wirowania w parze, choć zdecydowanie więcej w nich spokoju, romantyczności i dumy (budzących skojarzenia z polskim kujawiakiem i polonezem). Są zdecydowanie mniej dzikie i szalone niż nasze mazury, mazurki, powolniaki czy wiwaty, choć transowość nie jest im obca. Polska i Szwecja to dla mnie dwa taneczne światy, które są jak przeciwległe wskazówki kompasu – zależne od siebie i osadzone w tym samym punkcie wyjścia.

Jestem tancerzem, muzykantem, absolwentem etnologii UW, badaczem i nauczycielem tańca tradycyjnego, współzałożycielem warszawskiego stowarzyszenia Dom Tańca. Organizuję projekty edukacyjne i kulturalne. Gram w kapeli Janusz Prusinowski Kompania. Fascynuje mnie taniec w kontekście antropologicznym oraz jako język umożliwiający wyrażanie ludzkich emocji i czynnik budujący wspólnotowość. Muzyka i taniec są dla mnie pretekstem do spotkania z innymi ludźmi.

Uwielbiam prowadzić warsztaty tańca i robię to od ponad 20 lat. Uczyłem się bezpośrednio od starszych wiejskich i miejskich tancerzy oraz ze źródeł archiwalnych; wypracowałem własny program zajęć uwzględniający predyspozycje i umiejętności współczesnego pokolenia pozbawionego żywego kontaktu z muzyką ludową. Współtworzę dla IMiT portal www.tance.edu.pl oraz prowadzę w serwisie YouTube kanał Taniec Tradycyjny PL, gdzie zamieszczam filmowe lekcje tańca”.

facebook.com/piotr.zgorzelski

facebook.com/TaniecTradycyjnyPL

januszprusinowskikompania.pl

….

Share This